Pierwsze uruchomienie programu Faktury – jak dostosować program Faktury do własnych potrzeb?

By program komputerowy realizował zadania zgodnie z oczekiwaniami użytkownika, musi zostać odpowiednio skonfigurowany. W przypadku programu Faktury konfiguracja programu ogranicza się jedynie do ustawienia wartości parametrów dotyczących pracy programu.
Podczas pierwszego uruchomienia programu Faktury, wyświetlone zostanie okno z ustawieniami programu. Widoczna w oknie tabela informująca o opisie (nazwie) i wartości (treści) parametru nie ma wprowadzonych żadnych wartości. Jeśli tabela nie jest uzupełniona, program Faktury będzie działał z domyślnymi ustawieniami.
Obok tabeli wyświetlana jest informacja opisująca organizację i zasady edycji tabeli parametrów.

Tagi: e-Faktura, KSeF, rejestracja programu, konfiguracja programu

Wprowadzenie danych firmy

Ustawienia programu - zatwierdzenie zmian

Wprowadzone dane firmy drukowane są w nagłówku wystawianej faktury VAT lub faktury pro forma.

Jeśli nie zostały wprowadzone wszystkie dane firmy, wymagane przez schemat faktury ustrukturyzowanej (nazwisko i imię lub pełna nazwa firmy i nazwa skrócona, numer NIP oraz dane adresowe), nie jest aktywna opcja zapisu wystawionej faktury VAT w postaci e-faktury (taka faktura wczytana do Krajowego Systemu e-Faktur zostałaby przez ten system wskazana jako zawierająca błędy).

Rejestracja programu

Ustawienia programu - rejestracja
Ustawienia programu - formularz rejestracyjny

Rejestracja programu nie jest wymagana.
Rejestrując program, informujesz nas o tym, że z niego korzystasz. Taka informacja pozwala nam oceniać ogólny stopień zainteresowania programem, co przekłada się na intensywność naszych prac dotyczących uaktualniania i rozwoju programu Faktury.
Korzyścią dla użytkownika z rejestracji programu jest możliwość uzyskania pomocy dotyczącej programu Faktury, poprzez komunikację pocztą elektroniczną przy wykorzystaniu adresu podanego podczas rejestracji programu.

Ustawienia programu - potwierdzenie wysłania formularza rejestracyjnego
Ustawienia programu - informacja o nieudanej operacji wysłania formularza rejestracyjnego

Gdy wysłanie zgłoszenia rejestracyjnego powiedzie się, zostanie wyświetlony komunikat potwierdzający zarejestrowanie programu Faktury. Jeśli wysłanie zgłoszenia rejestracyjnego nie powiedzie się, wyświetlony zostanie komunikat z informujący o niepowodzeniu.

Ustawianie parametrów (konfiguracja programu)

Ustawienia programu - podpowiedź dla sekcji rodzaje zdarzeń
Ustawienia programu - menu kontekstowe dla sekcji
Ustawienia programu - dodanie parametru do sekcji rodzajów zdarzeń
Ustawienia programu - ustawienie wartości parametru z sekcji rodzajów zdarzeń

Oprócz, widocznych z lewej strony tabeli parametrów, ogólnych informacji opisujących organizację i zasady edycji tabeli parametrów, w przypadku niektórych wierszy tabeli, po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy, wyświetlana jest podpowiedź wyjaśniająca znaczenie, bądź sposób edycji całej sekcji lub wybranego parametru.

Jedną z takich sekcji jest sekcja opisująca rodzaje zdarzeń. Po najechaniu wskaźnikiem myszy na wiersz z nazwą sekcji (lub jeden z wierszy parametrów dodanych do sekcji), naciskając prawy przycisk myszy, uaktywniamy kontekstowe menu umożliwiające edycję opisów oraz ustalanie kolejności parametrów sekcji (kolejność, w jakiej podczas wystawiania faktury VAT np. wskazania rodzaju zdarzenia, wyświetlane są na rozwijanej liście parametry sekcji, jest identyczna z kolejnością, w jakiej parametry widoczne są w ustawieniach programu). Opis (wartość) pierwszego parametru sekcji uznawany jest przez program, jako opcja (wartość) domyślna.
Po dodaniu parametru można ustalić jego wartość.

Uwaga: aktualizacja wartości parametru nie oddziałuje na aktualną treść wystawianego dokumentu. Dlatego aktualizację należy przeprowadzać przed rozpoczęciem operacji wystawiania kolejnej faktury. Można zaktualizować aktualnie wystawianą fakturę, tak by uwzględniała nowe ustawienia parametrów, ale wymaga to np. powtórzenia edycji każdego wiersza faktury, jak również edycji niektórych pól faktury.

Ustawienia programu - podpowiedź dla sekcji jednostek miar
Ustawienia programu - sekcja jednostek miar po aktualizacji

Gdy sekcja opisująca jednostki miary nie jest wypełniona, podczas edycji pozycji listy towarów, opakowań i usług lub pozycji opisującej na wystawianej fakturze towar, opakowanie lub usługę, dostępna jest tylko jednostka miary określająca sztuki. Jeśli dla jednostki miary wartość precyzji nie zostanie wprowadzona, to przypisana zostanie jej wartość domyślna (tj. zero miejsc po przecinku).
Warto mieć na względzie wcześniejszą uwagę, gdyż zmiana w parametrach precyzji jednostki miary nie wpłynie na dotychczasowe zapisy faktury. By w tych zapisach nowa wartość precyzji odniosła skutek, należy przeprowadzić edycję zapisu z ponownym wskazaniem jednostki miary.


Poznaj program Faktury

Poznaj program Faktury


DMS, 28-08-2024